Tehotenstvo a šestonedelie

Prečo mám použiť  Rosalgin v tehotenstve a počas šestonedelia?

Rosalgin je účinný a bezpečný voľnopredajný liek na zápaly pošvy počas tehotenstva a šestonedelia. Rosalgin znižuje bolesť po nástrihu hrádze.

Ako mi pomôže Rosalgin?

Až tretinu tehotných žien trápia zápaly pošvy, ktoré sa prejavujú silným pálením a svrbením. Mnohé naviac znamenaju riziko nielen pre matku ale aj pre plod. Preto počas tehotenstva je viac ako inokedy dôležite zabrániť rozvoju infekcie. Liekov, ktore je možné použiť počas tehotenstva, predovšetkým v prvom trimestri je veľmi málo. Úplne bezpečný a vysoko účinny v tomto období je liek Rosalgin. Rosalgin je nesteroidné antiflogistikum obsahujúce účinnú látku benzydamín hydrochlorid. Úspešne je používany v medicíne už od 60 -tich rokov. Jeho hlavnou prednosťou je bezpečnosť a vysoká účinnosť v troch oblastiach :

  • proti bolesti, má lokálne znecitlivujúci účinok
  • proti patogénom, má účinok proti škodlivým baktériám a kvasinkám
  • proti zápalu, má protizápalový účinok

Vďaka týmto trom účinkom preukazuje Rosalgin vynikajúce výsledky v liečbe gynekologických ťažkostí  (zápalov), popôrodných rán ako je nástrih hrádze ( epiziotómia ) a v prevencii zápalov Rosalgin pôsobí proti širokému spektru škodlivých baktérií a kvasiniek ale zároveň chráni prirodzenú laktobacilárnu flóru.
Prvé dni po pôrode su veľmi dôležite pre vytvorenie vzťahu medzi matkou a bábätkom. Preto zabezpečenie vysokej kvality života  oboch je prvoradé. Jedným zo základnych predpokladov na to je kvalitná a dostatočná starostlivosť o bábätko. Dôležite je  poskytnúť bábätku pocit istoty a materinského pokoja. S tým úzko súvisi aj fyzická a psychická pohoda matky.  Asi 80% fyziologických pôrodov na Slovensku sprevádza nastrihnutie hrádze ( epiziotómia ).  Je to bežný chirurgický úkon, ktorý má ale za následok, že práve prvé dni po pôrode nie su úplne bez bolesti.  A niekedy môže byť hojenie takejto pôrodnej rany skomplikované bakteriálnou alebo kvasinkovou infekciou. Riešením tejto situácie je oplach vonkajších rodidiel roztokom Rosalginu.

 

 

Výsledky štúdií dokazujú, že podávanie Rosalginu 3 dni po nástrihu hrádze významne zlepšuje kvalitu života mamičiek.  Rosalgin znižuje bolesť po nástrihu hrádze a ďalšie nepríjemné príznaky, významne urýchľuje hojenie popôrodných rán a pôsobí preventívne proti bakteriálnym a kvasinkovým infekciám. Zároveň liečba Rosalginom prináša vysokú  bezpečnosť a je  výborne tolerovaná. Rosalgin okamžite po oplachu tíši bolesť, odstráni nepríjemné pálenie a svrbenie u 9 z 10 žien.

 

Zdroje:
Ryszard Czajka, Andrzej Torbe. Assessment of the efficacy of benzydamine (Tantum Rosa) in form of vaginal treatment of perineal complaints in early puerperium. Polish Journal of Gynaecological Investigations 2001, vol. 4, no. 2.
Unzeitig, V., Praktické zkušenosti s benzydaminem, Moderní gynekologie a porodnictví, vol. 10, č. 3, supplementum, 2001


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.