5 situácií, kedy neodkladať návštevu gynekológa

5 situácií, kedy neodkladať návštevu gynekológa

3 minuty čtení

Gynekológovia nepatria práve medzi obľúbených lekárov a žiadna z nás sa k nim veľmi nehrnie. Kontroly odkladáme, pokiaľ to ide, a do ordinácie nás väčšinou privedie až nejaký problém. To môže byť ale už neskoro! Zaujíma ťa, čo všetko môže preventívna prehliadka odhaliť, a kedy by si ju rozhodne nemala odkladať na dobu neurčitú? Pokračuj v čítaní a radšej si skontroluj, či si už tento rok bola na kontrole.

Prečo pravidelné prehliadky?

Nie vždy ide všetko podľa plánu a rovnako tak je to aj pri ženskom tele. Situácií, ktoré môžu nastať a vážne ohroziť tvoje zdravie, je nespočetné množstvo a mnoho z nich sa na začiatku vôbec nijak neprejavuje. Práve preto je dôležité chodiť na preventívne prehliadky aj vo chvíľach, keď ťa práve nič netrápi. Pretože to, že ťa nič nebolí, nemusí ešte znamenať, že je všetko v poriadku.

Ročne zomiera až 400 000 žien na rakovinu krčka maternice, ktorú je možné diagnostikovať pomocou cytologického vyšetrenia. Sami lekári sa pritom zhodujú, že keby viac žien chodilo na preventívne prehliadky, nebolo by toto číslo také vysoké.

Nepríjemné intímne zápaly

Napriek tomu, že vaginálne zápaly stretli takmer každú z nás aspoň raz za život, stále sa o nich bojíme hovoriť a čo je horšie, neriešime ich. Hovoríš si, že o nič nejde a samo to prejde. To sa ale mýliš! Možno sa ti na chvíľu uľaví, ale časom sa ti toto ľahkovážne rozhodnutie môže vypomstiť.

Žena cítí bolest z nepříjemného zánětu
Nečakaj, kým problémy odznejú a rieš ich hneď!

Ver, že v tom nie si sama, a čím skôr s liečbou začneš, tým rýchlejšie budeš zas vo svojej koži. Ako prvú pomoc, ešte pred návštevou lekára, môžeš použiť vaginálny roztok Rosalgin Easy. Avšak pokiaľ k úľave nedôjde v priebehu niekoľkých dní, je to rozhodne dôvod zájsť ihneď k lekárovi.

Trápia ťa intímne problémy a hanbíš sa o nich hovoriť? Spýtaj sa otvorene v našej online poradni, kde na otázky odpovedá pani doktorka Šárka Kutálková z gynekologického centra Šárka v Brne.

Divoká noc

Strávila si minulú noc s neznámym fešákom, po ktorom ti nezostalo nič, než intímne problémy? Toto je ďalšia situácia, kedy by si s návštevou lekára nemala otáľať. Na rovinu mu povedz, čo sa stalo a nič si nevymýšľaj ani nezatajuj. Nemusíš sa báť žiadneho odsúdenia, naopak lekárovi pomôžeš rýchlejšie stanoviť diagnózu.

Pravdou ale zostáva, že nechráneným pohlavným stykom s cudzincom riskuješ kvapavku, syfilis a množstvo ešte horších ochorení. Preto počas románikov na jednu noc vždy použi kondóm. Ten ťa ochráni nielen pred zdravotnými komplikáciami, ale aj nechceným tehotenstvom.

Antikoncepcia

Pokiaľ premýšľaš o antikoncepcii, určite by si mala najskôr navštíviť gynekologickú ordináciu. Možností, ako sa chrániť pred otehotnením, je hneď niekoľko, a nie každé riešenie môže byť pre teba to pravé. Preto je na mieste všetko prebrať so svojím lekárom, ktorý ti odporučí, aká antikoncepcia by pre teba bola najvhodnejšia, prípadne rovno vystaví aj recept.

Chceš sa stať mamičkou?

Vyšiel ti pozitívny tehotenský test alebo si „to“ tento mesiac ešte nedostala? Tak rýchlo k doktorovi. Len on ti dokáže na 100 % povedať, či si naozaj tehotná a všetko je v poriadku. Rovnako je vhodné navštíviť lekára, ak sa s partnerom márne snažíte o bábätko a výsledok stále nikde. Vyhľadanie lekárskej pomoci nie je nič, za čo by si sa mala hanbiť. Navyše v súčasnej dobe tento problém rieši každý tretí pár.

Pravidelné gynekologické prohlídky během těhotenství jsou dvakrát tak důležité
Pravidelné gynekologické prehliadky počas tehotenstva sú dvakrát také dôležité.

Nespoliehaj sa na to, že ti nič nie je a raz ročne navštív svojho gynekológa. Vyšetrenie netrvá dlho a pocit, že je všetko v poriadku, stojí za to. Zároveň, pokiaľ by sa predsa len nejaký problém objavil, včasná liečba je základ.