Najčastejšie otázky

1. Neustále sa mi vracajú kvasinkové zápaly a žiadna liečba mi nepomáha. Dá sa s tým niečo robiť?

Dôležité je, či Vám skutočne "žiadna liečba nepomáha" alebo či (čo je oveľa častejšie), liečba síce na čas pomôže, ale potom sa problémy zase objavia. V prvom prípade zrejme nejde o kvasinkový zápal, ale o niečo iné (môže ísť o tzv. laktobacilózu alebo alergiu) - je teda potrebné predovšetkým urobiť správnu diagnózu. V druhom prípade je odporúčaný postup nasledujúci:

a) Liečba v "dlhom" režime (t.j. 14 dní), krátkodobé spôsoby liečby sú málo účinné. Nezáleží ani tak na tom, čo sa užíva, dôležité je, aby sa to užívalo dlho.
b) Dlhodobá (6 mesiacov) farmakologická prevencia. Užíva sa zvyčajne niektorý prípravok proti kvasinkám vo forme prehĺtacích tabliet, raz za mesiac.
c) Potrebné sú opatrenia "životného štýlu". Úplne zakázané sú džínsy, nevhodné sú nohavice vôbec a pančucháče (t.j. mala by ste nosiť sukňu, podväzky, pančuchy a bavlnené, alebo žiadne nohavičky). Je potrebné sa vyvarovať diétnej chybe v zmysle jednorazového vysokého prívodu cukrov (návšteva cukrárne a pod). Pohlavný styk do konečníka a do pošvy sa nesmie striedať v "nesprávnom" poradí. Každú liečbu antibiotikami z akéhokoľvek dôvodu je vhodné zabezpečiť preventívnym užívaním vaginálnych liekov proti kvasinkám.


2. Prenášajú sa výtoky pohlavným stykom?

Výtoky sa pohlavným stykom väčšinou neprenášajú. Vlastne jedinou výnimkou je trichomoniáza, infekcia prvokom bičíkovcom pošvovým (Trichomonas vaginalis). Výtok tiež môže sprevádzať kvapavku, ktorá sa tiež prenáša výlučne pohlavným stykom. Ostatné príčiny výtokov nie sú pohlavne prenosné, sú väčšinou spôsobené premnožením niektorých mikroorganizmov, ktoré sa však v menšom množstve môžu nachádzať (a tiež nachádzajú) aj u zdravých žien.

I výtoky, ktoré nesúvisia s pohlavne prenosnými infekciami, sa však môžu zhoršiť alebo aj objaviť v súvislosti s pohlavným stykom. Súlož mení pošvové pH, je sprevádzaná zavlečením cudzích baktérií, a to všetko mení ekosystém pošvy a niektorá skupina mikroorganizmov toho môže využiť a premnožiť sa - výsledkom je potom výtok.


3. Nikdy som nemala žiadne ťažkosti, až som sa dostala do "prechodu" a od tej doby mám svrbenie, pálenie, výtok a žiadna liečba mi nepomáha.

U mladšej ženy má pošva veľkú obranyschopnosť, ktorá je však závislá na dostatočnom prísune ženských pohlavných hormónov. Po prechode hladina ženských pohlavných hormónov klesne, pošvová stena sa stenšuje, miznú baktérie (laktobacily), ktoré tvoria rozhodujúcu súčasť normálnej pošvovej flóry, stúpa pH. To všetko umožňuje prienik najrôznejších mikroorganizmov, ktoré potom spôsobujú zápal a ťažkosti, ktoré popisujete. Určitou prevenciou je užívanie hormonálnej liečby určené pre ženy po prechode. Keď už problémy vznikli, je potrebné dodať ženské hormóny aspoň pošve. Na tento účel existuje množstvo preparátov. Týmto spôsobom sa zvýši obranyschopnosť pošvy a tá sa potom zvyčajne s problémami vysporiada sama. Keď to nestačí, je možné pridať obvyklú liečbu zameranú proti tým mikroorganizmom, ktoré ťažkosti spôsobujú. (Ale opačný postup možný nie je, snaha o vyhubenie nepriateľských mikróbov v pošve s nedostatkom ženských hormónov nemá nádej na úspech, neustále dochádza k recidívam.)


4. Je nejaká prevencia výtokov, ktorá by sa dala voľne kúpiť?

Určitý problém predstavuje to, že správna prevencia výtokov by mala byť vždy cielená, zameraná na konkrétnu príčinu, ktorá u konkrétnej ženy spôsobuje problémy.

Aspoň by sa mali rozlíšiť kvasinkové a nekvasinkové výtoky.

U kvasiniek sú najlepšou prevenciou opatrenia životného štýlu - nenosiť džínsy a radšej ani nohavice  (sukňu, bavlnené alebo žiadne nohavičky), neprejedať sa sladkým (ani nárazovo), nestriedať pohlavný styk do konečníka a do pošvy v "nesprávnom poradí".

U ostatných výtokov sa môžu vyskúšať výplachy Rosalgin, ktoré sú voľne predajné a majú určitý "dezinfekčný" účinok. Tento postup je často veľmi účinný.

5. Mám škaredý zapáchajúci výtok, ktorý sa vždy zhorší po pohlavnom styku. Dá sa s tým niečo robiť?

Ak ide o zápach pripomínajúci rybinu, tak sa asi jedná o tzv. anaeróbnu vaginózu, ktorá je spôsobená premnožením baktérií, ktoré neznášajú kyslík. Liečba spočíva v užívaní liekov, ktoré tieto mikróby zabíjajú. Samozrejme - táto skupina baktérií je (v malom množstve) normálnou súčasťou pošvového mikrobiálneho prostredia a vyhubiť ich nemožno, takže recidívy sú časté. Pomôcť môžu výplachy prípravkom Rosalgin, ktorý je voľne predajný. Druhou možnosťou sú tablety Fermalac.


6. Chráni používanie kondómu pred výtokmi?

Používanie kondómu chráni pred pohlavne prenosnými infekciami. Pohlavne prenosné výtoky spôsobuje infekcia bičíkovcom pošvovým (Trichomonas vaginalis) a kvapavka. Pohlavný styk môže prispieť k vzniku výtoku tiež nepriamo - ejakulácia mení pH pošvy a to môže spôsobiť premnoženie niektorých baktérií. Aj tu má používanie kondómu určitý ochranný význam. Naopak napr. kvasinky sa premnožujú v mikrotraumách pošvy, ktoré vznikajú pri pohlavnom styku. Styk s kondómom, ak nie je pošva dostatočne zvlhčená (alebo ak nie je použitý lubrikačný gél) môže výskyt týchto mikrotráum zvýšiť.


Kondóm je nepochybne veľmi dobré hygienické opatrenie, avšak ochrana poskytovaná kondómom nie je absolútna (ako nie je absolútna ochrana pred otehotnením). Pohlavný styk s rizikovým partnerom je rizikový i s použitím kondómu.

7. Ako spoznám, že mám chlamýdie?

Chlamydia trachomatis je baktéria, ktorá je najčastejšou príčinou zápalu maternice a vajíčkovodov a tiež najčastejšou príčinou nepriechodnosti vajcovodov.

Bohužiaľ, infekcia chlamýdiami sa pozná ťažko, často prebieha úplne bez príznakov. Môže sa prejaviť pobolievaním v podbrušku a krvácaním mimo cyklus (napr. krvácaním počas užívania antikoncepčných tabletiek).  Ak sa objavia tieto príznaky súčasne, stáva sa podozrenie naliehavým   a vyšetrenie zamerané špeciálne na preukázanie baktérií (bežným mikrobiologickým vyšetrením sa zistiť nedajú) je žiaduce.

Vzhľadom k tomu, že chlamýdiové infekcie majú málo príznakov, je dôležitá prevencia. Na prvom mieste je to zodpovedný výber sexuálnych partnerov. Pred prenosom infekcie do značnej miery chráni kondóm. Hormonálna antikoncepcia síce nechráni pred získaním infekcie, ale do istej miery znižuje riziko, že prestúpia až na maternicu a vajcovody.


8. Opakovane sa mi vracajú zápaly vaječníkov. Dá sa s tým niečo robiť?

Tzv. panvová zápalová choroba (infekcia maternice, vajíčkovodov, prípadne panvovej pobrušnice - vaječník sám je proti zápalom dosť odolný) je spôsobená takmer bez výnimky pohlavne prenosnými infekciami. Ak by teda skutočne išlo o opakovaný zápal, tak je v pozadí opakovaná infekcia.
Samozrejme, diagnóza zápalu vnútorného pohlavného ústrojenstva gynekologickým vyšetrením je obtiažna, prakticky vždy zostáva len pravdepodobná. Ak sa opakovane objavujú bolesti v podbrušku, je potrebné vykonať laparoskopiu. To je vyšetrenie, kedy sa v narkóze zavedie do brucha (z malého rezu pod pupkom) kamera, ktorá umožní prehliadnutie panvových orgánov. U žien s "opakovanými zápalmi vaječníkov" sa väčšinou zistí, že nejde o zápal, ale že ťažkosti majú nejakú inú príčinu.

9. Urobili sa mi na pohlavnom ústrojenstve divné výrastky alebo bradavičky. Čo to je?

Ide o tzv. condylomata accuminata, čiže kondylómy/genitálne bradavice. Je to vírusové ochorenie spôsobené niektorými kmeňmi ľudských papilomavírusov. Tie sa väčšinou získajú pohlavným stykom. Kondylómy sa dajú odstrániť (rôznymi spôsobmi, podľa rozsahu ochorenia), avšak vírus v koži pretrváva a prakticky ho nemožno vyhubiť - preto sú bohužiaľ recidívy časté. Našťastie sa s vírusom väčšinou časom vysporiada imunitný systém ženy sám (môže to však trvať aj roky).


10. Nemôžem sa zbaviť herpesu na pohlavnom ústrojenstve. Čo s tým?

Bohužiaľ, tu je dobrá rada drahá (doslova, ako vyplynie z ďalšieho textu). Keď sa už raz dostane do tela herpesvírus, ktorý herpes spôsobuje, tak tu už zostáva. Žije v nervových uzlinách a za určitých okolností (ktoré sú u každého iné) zase cestuje do kože a vyvolá tu recidívu infekcie. Jedinou prevenciou je dlhodobé či trvalé užívanie tzv. virostatík. Efekt je dobrý, výskyt recidív prudko klesá (často úplne vymizne) a zo zdravotného hľadiska je dlhodobé užívanie týchto liekov možné. 


11. V tehotenstve mi zistili streptokoka. Je to nebezpečné?

Ide zrejme o nález baktérie Streptococcus agalactiae (tiež sa používa skratka GBS). Tento mikrób sa dosť často nachádza v pošve a nespôsobuje žiadne problémy. Keď sa však dostane na novorodenca, môže u neho vyvolať závažné ochorenie. To je práve dôvod, prečo sa po tejto baktérii v tehotenstve aktívne pátra. Keď sa zistí, tak sa neordinuje žiadna liečba (streptokok je súčasťou normálnej pošvovej mikroflóry a prakticky ho nemožno vyhubiť), ale pri pôrode žena dostáva antibiotiká (obvykle penicilín, ale sú aj iné možnosti), ktoré prenosu na novorodenca zabránia. Takže teraz, keď už sa vie, že u Vás je Streptococcus agalactiae prítomný, už nebezpečný nie je.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.