Trichomoniáza

Trichomoniáza (tiež Trichomonóza) je zápal pošvy a močovej trubice spôsobený prvokom z kmeňa bičíkovcov, ktorý sa volá bičíkovec pošvový (Trichomonas vaginalis). Je to mikroorganizmus, ktorý žije iba v pošve a močovej trubici človeka a prenáša sa prakticky výhradne pohlavným stykom.

U muža väčšinou nespôsobuje žiadne problémy. Aj u ženy môže byť infekcia bezpríznaková a prvok sa zistí náhodne, alebo sa môže prejavovať výtokom, ktorý je v typických prípadoch hojný, riedky, spenený, zásaditý a nasladlý. Ak sa ochorenie nelieči, výtok aj ďalšie príznaky postupne miznú – nemizne však riziko nákazy partnera.

Infekcia trichomonádami nie je pre ženu nebezpečná a začiatkom minulého storočia sa mnohí domnievali, že bičíkovec  pošvový je normálna súčasť pošvovej bakteriálnej flóry. Výtok však môže byť veľmi nepríjemný. Infekciu je však nutné liečiť aj keď žiadne problémy nespôsobuje, pri najmenšom z dôvodov epidemiologických. Zatiaľ čo pred niekoľkými desiatkami rokov sa dali trichomonády nájsť častejšie, dnes je to záležitosť pomerne zriedkavá.

Liečba nie je zložitá, používa sa napr. nifuratel, metronidazol alebo ornidazol, je možné aj jednorazové podanie väčšej dávky. Je však nevyhnutné liečiť aj partnera (prípadne partnerov, ich prípadné ďalšie partnerky atď). Za zmienku stojí, že tieto lieky (predovšetkým metronidazol) výrazne znižujú znášanlivosť alkoholu a pri ich užívaní je nutné sa alkoholu vyhýbať. Ak sa infekcia opakuje, ide o opätovné získanie prvoka od “neidentifikovaného zdroja” (rozumej: napr. neliečenej utajenej milenky partnera).

Pred trichomoniázou sa dá – okrem vzájomnej vernosti – chrániť používaním kondómu.