Diagnóza a liečba zápalov pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva

Vulvovaginitis, zápal vonkajšieho pohlavného ústrojenstva (vulvy) a pošvy (vagíny) sa prejavuje výtokom, svrbením, pálením rodidiel, bolestí pri súloži. Príznaky jednotlivých vulvovaginitíd sa síce líšia, ale veľmi široko sa prekrývajú a "samodiagnóza" je možná len výnimočne (napr. u ženy, ktorá trpí opakovanými kvasinkovými zápalmi a u ktorej sa objavili typické ťažkosti počas liečby antibiotikami, je pravdepodobné, že ide opäť o kvasinky). Bez diagnózy je obtiažna správna liečba, preto je riadne vyšetrenie žiaduce, u opakovaných problémov potom nutné.

Správne vyšetrenie by malo pozostávať z:

  • gynekologického vyšetrenia -  hodnotí charakter výtoku
  • stanovenia pH výtoku
  • tzv. amínový test (na zrkadlo sa kvapne kvapka 10% roztoku hydroxidu draselného, pri pozitívnom teste vznikne "rybí" zápach)
  • mikroskopického vyšetrenia (buď vyšetrenie tzv mokrého preparátu priamo v ambulancii alebo - častejšie - vyšetrenie fixovaného preparátu v laboratóriu)

Toto vyšetrenie je pomerne zložité a časovo náročné a navyše laboratórne vyšetrenie trvá najmenej jeden deň. Ak ide teda o akútne ojedinelé problémy, možno sa uspokojiť s orientačným vyšetrením a zvoliť liečbu zmiešanými preparátmi, ktoré sú schopné vyliečiť väčšinu prípadov. Ak skutočne nie je jasné, o čo ide, volíme zvyčajne Macmiror complex, ktorý pôsobí proti kvasinkovej infekcii, anaeróbnej vaginóze aj aeróbnej vaginitíde.

Ak však ide o recidívu alebo o opakované problémy, je presná diagnóza príčiny nutná. Podľa príčiny potom možno ordinovať cielenú liečbu a odporučiť cielenú prevenciu, ako je opísané v kapitolách o jednotlivých typoch vulvovaginitíd.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.