Dodržuješ hygienické zásady po sexe?

Dodržuješ hygienické zásady po sexe?

5 minut čtení

Väčšina z nás za svoj život zažila, aké to je, keď nás zápal intímnych partií vyradí pokojne aj na niekoľko týždňov zo sexuálneho života. Nie je to nič príjemné, že? Aby si zápalom predchádzala, je nutné myslieť aj na správnu hygienu po sexe. Existuje niekoľko zásad, ktorých by si sa mala držať. Ktoré to sú?

Hneď po sexe si odskoč na toaletu

Tak jednoduchá vec ako je vyprázdnenie močovej trubice pomáha predchádzať vzniku infekcie alebo zápalu močových ciest. Možno sa ti zdá divné hneď po sexe odobrať na toaletu, ale jedná sa o najjednoduchšiu, a pritom veľmi účinnú prevenciu pred zápalmi. Dokonca by si tam mala ísť, aj keď sa ti práve nechce. Dôjde vďaka tomu k vyplaveniu baktérií, ktoré sa pri styku mohli dostať z pošvy do močovej trubice.

A pamätaj, vždy sa na toalete utieraj tzv. spredu – dozadu, aby si si do pošvy nezaniesla baktérie z konečníka.

Dopraj si sprchu

Po milostnom akte by si mala okrem toalety navštíviť aj kúpeľňu. Nielenže ťa to príjemne osvieži, ale urobíš aj niečo pre svoje zdravie. Telové tekutiny, ktoré sa pri sexe objavili na tvojom tele, alebo lubrikačný gél musíš dôkladne opláchnuť vodou. Parfumované sprchové gély radšej nechaj bokom a siahni po prípravkoch, ktoré sú určené na intímnu hygienu. Parfumácia totiž môže narušiť prirodzenú mikroflóru ženských partií, čo môže mať za následok vznik zápalu. Špeciálne mydlá, naopak, pomáhajú udržiavať správnu hladinu pH a zachovávajú tak prirodzenú rovnováhu intímnych partií.

Ak nemáš možnosť skočiť si po sexe do sprchy, použi aspoň vlhčené obrúsky. A to opäť také, ktoré sú určené na intímnu hygienu.

Nezabúdaj na správnu starostlivosť o sexuálne pomôcky

Erotické pomôcky už nie sú v dnešnej dobe žiadne tabu. A to je dobre! Nezabudni sa o ne ale správne starať, aby nenapáchali viac škody ako úžitku. Počas sexu na nich totiž priľne veľa nečistôt, ktoré môžu spôsobovať zápaly. Vždy sa preto riaď pokynmi, ktoré uvádza výrobca, a dôsledne ich dodržuj.

Po sexe nechaj spodnú bielizeň stranou

Že by si na noc nemala nosiť žiadnu spodnú bielizeň, už vieš z nášho predchádzajúceho článkuNohavičky by si ale mala nechať bokom aj po sexe. Tvoje intímne partie potrebujú voľne dýchať, preto im to dopraj, a to čo najviac. Veľmi dobre vieme, že k sexu nemusí dochádzať len večer pred spaním, preto pre teba máme ešte druhý variant. Ak si práve nemôžeš dovoliť byť bez spodnej bielizne, vezmi si aspoň čistú. Aj za to ti tvoje intímne partie poďakujú.

Pár základných hygienických pravidiel pred a počas sexu

  • Pred sexom si dopraj sprchu
  • Nemáš možnosť dať si sprchu? Použi jednorazové vlhčené obrúsky
  • Dbaj na zvýšenú hygienu rúk, na nich býva najviac nečistôt
  • Pri styku používaj kondóm, zabrániš tak prenosu pohlavných chorôb
  • Pamätaj aj na výber vhodného partnera – má aj on správne hygienické návyky?

Ak zápal aj napriek správnej hygiene príde

Ak ťa aj napriek správnej hygiene zápal ženských partií stretne, nevešaj hlavu. Môže to stretnúť každú z nás a nie je dôvod sa za to hanbiť. Hlavné je začať problém včas riešiť. Môžeš vyskúšať pomoc vaginálneho výplachu Rosalgin, ktorý tu je na to, aby ti uľavil od nepríjemných problémov ešte pred návštevou gynekológa.