Laktobacilóza je málo známe ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie ako je diagnostikované. Jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že príznaky (svrbenie, pálenie, hustý "tvarohovitý" výtok) úplne napodobňujú "typickú" mykózu (t.j. ďaleko častejší zápal spôsobený kvasinkami). Ak sa nesprávne diagnostikuje problém a ak sa uplatňuje užívanie  liekov účinných na kvasinky, liečba zlyháva.

Baktérie rodu Lactobacillus sú typickou a ďaleko prevažujúcou zložkou mikróbneho osídlenia zdravej pošvy. Zaisťujú tu kyslé prostredie, ktoré veľmi sťažuje preniknutiu nežiaducich baktérií. Rod Lactobacillus má však veľa rôznych druhov a niektoré z nich, ak sa premnožia, môžu naopak spôsobiť problémy. Bohužiaľ, rod Lactobacillus je pomerne záhadná oblasť mikrobiológie a nie je vlastne ani jasné, ktoré druhy sa vyskytujú v zdravej pošve a ktoré môžu spôsobiť ťažkosti; okrem toho rozlíšenie jednotlivých druhov je veľmi ťažké. Laktobacilózu však spôsobujú laktobacily, ktoré možno rozlíšiť od ostatných druhov pod mikroskopom (tzv. "vláknové laktobacily").

Ak sa zistí lactobacilóza, spočíva liečba v užívaní antibiotík (napr. amoxycilinu) alebo v implementácii výplachov pošvy roztokom jedlej sódy (30 - 60 g na liter vody, 2 - 3 × týždenne, nie častejšie). Liečba partnera potrebná nie je.

Príčiny ochorenia a jeho prevencie známe nie sú.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.