Poznáš svoj menštruačný cyklus? Pôsobí na tvoje telo aj psychiku

Poznáš svoj menštruačný cyklus? Pôsobí na tvoje telo aj psychiku

5 minut čtení

Menštruácia sa ťa síce týka iba pár dní v mesiaci, ale cyklus ovplyvňuje tvoje každodenné pocity. A čím lepšie svoje telo poznáš, tým lepšie vieš, ako sa o seba starať. V dnešnom článku ti prezradíme, čo sa s tvojím telom deje v jednotlivých fázach, ale napríklad tiež, kedy si najnáchylnejšia na zápal a ako mu môžeš predísť.

Prvá fáza – únava, ale aj vyššie libido

Počiatočná fáza tvojho cyklu sa počíta od prvého dňa krvácania. Menštruácia väčšinou trvá tri až päť dní, ale ani dlhšia doba nie je výnimkou. V tele ti klesá hladina estrogénu a ty sa tak môžeš cítiť unavená. Dopraj si viac spánku a odpočinku.

Zvýšená únava je při menstruaci normální
Zvýšená únava je pri menštruácii normálna

V období periódy je telo náchylnejšie k zápalom. Preto nezabudni na dôkladnejšiu hygienu a pravidelne vymieňaj menštruačné pomôcky. Nepoužívaj farbené a parfumované vložky a siahni radšej po nohavičkách z prírodných materiálov.

A ako je to pri menštruácii so sexom? Zmeny hormónov sú dôvodom, prečo na „to“ môžeš mať väčšiu chuť ako obvykle. Sexu počas menštruácie sa nemusíš báť. Dokáže ti uľaviť pri kŕčoch a pomôcť s celkovým uvoľnením. Hygiena je ale základ. Krčok maternice je počas menštruácie viac otvorený a tým náchylnejší k infekciám. Po sexe sa teda dôkladne osprchuj. Ak je pre teba milovanie pri menštruácii bolestivé, príčinou môže byť citlivý krčok maternice, ktorý je počas krvácania nižšie ako obvykle. To môže vyriešiť nájdenie polohy, ktorá ti najviac vyhovuje.

Druhá fáza – návrat energie a sebavedomia

Ďalšej fáze sa hovorí folikulárna, trvá približne šesť dní a dochádza v nej k dozrievaniu vajíčka. Je to obdobie, kedy sa ti vracia energia a sila. Ideálny čas užívať si naplno športové aktivity. Nielen, že ti to pôjde ľahšie, ale dokonca aj svaly regenerujú rýchlejšie. Pozoruj, že v tomto období máš žiarivú pleť a celkovo si prídeš atraktívnejšia. V spoločnosti ti bude lepšie ako inokedy.

Tretia fáza – neľakaj sa výtoku

Tretia fáza je ovulačná a v jej priebehu je najväčšia šanca na otehotnenie. Je zo všetkých najkratšia, trvá 2 až 3 dni. V tomto období môžeš byť citlivejšia a emotívnejšia. Radosť ti urobí starať sa o druhých a venovať sa kreatívnym činnostiam. To, že sa tvoja ovulácia blíži, spoznáš, keď sa objaví hustý biely pošvový výtok. Ten postupne redne, až sa stane úplne priehľadným.

Hlien môže byť zároveň znakom vaginálneho zápalu. Ten ale na rozdiel od toho ovulačného zapácha a sprevádzajú ho ďalšie príznaky ako svrbenie pošvy. Biely aj priehľadný výtok bez zápachu je v priebehu cyklu normálny a tak sa nemusíš báť.

Pokiaľ máš podozrenie na vaginálny zápal, pomôže ti Rosalgin, ktorý účinkuje na infekcie zmiešaného pôvodu – bakteriálne aj kvasinkové. Vypláchne nečistoty z pošvy, sliznicu pokryje účinnou látkou a poskytuje úľavu. Vyber si z predpripraveného roztoku Rosalgin EASY alebo si roztok namiešaj sama a siahni po Rosalgine v prášku.

Štvrtá fáza – náladovosť aj fyzické príznaky

Predmenštruačná fáza je zo všetkých najdlhšia, priemerne trvá trinásť dní. S týmto obdobím sa spája často skloňované PMS. Každá sa cítime inak, niektorá žiadne príznaky nepociťuje a niektorá nemôže vydržať sama so sebou.

Stres zhoršuje průběh PMS
Stres zhoršuje priebeh PMS

Medzi najčastejšie problémy patria výkyvy nálad, nesústredenosť, zvýšená únava, citlivejšie prsia a môžeš sa cítiť opuchnutá. Často sa ti tiež zhorší pleť. Tieto príznaky môžeš zmierniť tým, že sa o seba budeš starať v priebehu celého cyklu. Skús sa čo najmenej stresovať, dopriať si dostatok odpočinku a dodržiavať zdravý životný štýl.

Potrebuješ sa o svojej menštruácii poradiť? Napíš anonymne otázku do našej online poradne, v ktorej ti gynekologička Šárka Kutálková rada odpovie na všetky tvoje otázky.

ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.