Vaginálny výtok: Aký je v poriadku a kedy by si mala spozornieť?

Vaginálny výtok: Aký je v poriadku a kedy by si mala spozornieť?

5 minut čtení

Výtok je súčasťou života každej z nás. Prečítaj si náš článok, kde sa dozvieš, prečo výtok vôbec máme a ako spoznať, kedy je normálny a kedy značí, že sa v tvojom tele deje niečo, čo by nemalo.

Priehľadného výtoku sa nemusíš báť

Prirodzený pošvový sekrét má priehľadnú až bielu farbu a nezapácha. Nesprevádzajú ho žiadne nepríjemné prejavy ako svrbenie alebo pálenie. Slúži na samočistenie vagíny a spríjemňuje pohlavný styk. Množstvo i konzistencia výtoku závisí od tvojho veku a psychického rozpoloženia, ale aj od fázy menštruačného cyklu.

V prvej fáze menštruácie býva výtoku najmenej alebo sa nevyskytuje vôbec. V období ovulácie väčšinou prichádza priehľadný výtok, ktorý zaisťuje ideálne prostredie pre spermie. Vo fáze pred menštruáciou výtok mení svoju farbu na bielu a hustne.

Keď sa bežný pošvový výtok objaví, nepreháňaj to s nadmernou intímnou hygienou, mohla by si si tým totiž narušiť pošvovú mikroflóru. S postupom času spoznáš, aké množstvo a konzistencia výtoku je u teba obvyklá, a naučíš sa odhadnúť, kedy sa v tvojom tele niečo deje.

Nedaj šancu kvasinkovej infekcii

Ak výtok začne zapáchať a hrudkovatieť, spozornej. Príčinou totiž môže byť vaginálna infekcia. Obvykle sa k zapáchajúcemu výtoku pridajú ďalšie problémy ako už spomínané svrbenie, bolesť intímnych miest alebo zväčšené a začervenané rodidlá. Najčastejšia z infekcií je kvasinková (známa tiež ako vaginálna mykóza), s ktorou sa za svoj život stretnú zhruba tri štvrtiny žien.

neparfémované menstruační pomůcky
Pre zdravú pošvovú mikroflóru voľ neparfumované menštruačné pomôcky

Prečo sa to deje? Rizikom môžu byť antibiotiká, užívanie hormonálnej antikoncepcie, cukrovka, hormonálne zmeny spôsobené tehotenstvom alebo akékoľvek oslabenie organizmu. Kvasinkám tiež nahráva nosenie tesnej spodnej bielizne, upnutých džínsov, dlhšia doba v mokrých plavkách, používanie parfumovaných menštruačných pomôcok, ale aj vonných mydiel alebo toaletných papierov. Ak chceš infekcii predísť, dodržuj zdravý životný štýl, voľ radšej voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov, používaj umývacie prostriedky s neutrálnym pH a neparfumované hygienické pomôcky.

Výplach Rosalgin
Výplach Rosalgin ti mȏže pomôcť ešte pred návštevou lekára.

Pokud máš podezření na infekci, vyzkoušej Rosalgin. Léčí kvasinkovou i bakteriální infekci a rychle uleví od bolesti, pálení a výtoku.

Ak sa u teba objavil žltý alebo žltozelený výtok so zápachom, môže ísť o bakteriálnu infekciu. Ide o ochorenie spôsobené premnožením baktérií a rovnako ako pri kvasinkovej infekcii ho sprevádza podráždenie pošvy. Ak máš podozrenie na bakteriálnu infekciu, navštív svojho gynekológa. Toto ochorenie totiž zvyšuje riziko ďalších infekcií, ako je zápal pošvy alebo vaječníkov. Lekár ti pravdepodobne na liečbu predpíše antibiotiká.

Hnedý výtok poznáš možno ako „špinenie”

Tento výtok vznikne zmiešaním krvi a pošvového sekrétu. Často sa vyskytuje pred začiatkom alebo po skončení menštruácie. Výtok hnedej farby sa ale môže objaviť aj v začiatkoch tehotenstva alebo počas ovulácie kvôli hormonálnym zmenám. Zapríčiniť ho ale tiež môže poškodenie pošvy, čo sa môže stať napríklad pri sexe.

Podráždenie sliznice môže sprevádzať ružový výtok

Ďalším typom výtoku, s ktorým sa môžeš stretnúť, je výtok ružovej až červenej farby. Opäť vzniká zmiešaním výtoku s krvou, ale v tomto prípade je krv, na rozdiel od hnedého výtoku, čerstvá. Ružový výtok môže sprevádzať vaginálnu infekciu a dochádza k nemu, keď je pošvová sliznica podráždená a slabo krváca. Pokiaľ si tehotná a tento výtok sa u teba objaví, radšej sa poraď so svojím lekárom.

Či už sa u teba objavil akýkoľvek výtok, návštevu gynekológa zváž vždy, ak má inú ako priehľadnú alebo bielu farbu, prípadne ho sprevádza svrbenie, bolesť alebo pozoruješ niečo neobvyklé. Pokiaľ sa potrebuješ poradiť, vyskúšaj našu online poradňu, v ktorej ti gynekologička Šárka Kutálková rada odpovie na tvoje otázky.

ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.