Zápaly pošvy u dojčiacich žien

Dojčiaca žena má nedostatok ženských hormónov podobne ako žena po prechode. U dojčiacej ženy dochádza k stenšeniu pošvových stien, vymiznutie laktobacilov (hlavné prirodzené baktérie pošvy) a zvýšenej náchylnosti na infekciu. Stenšenie pošvových stien môže komplikovať aj zvlhčenie pošvových stien, to všetko vedie k bolestiam sprevádzajúcim súlož.

Ako vo všetkých ostatných situáciách, kedy má pošva nedostatok ženských hormónov, aj tu pomôže ich dodanie v podobe pošvových tabliet alebo krémov, ktoré ženské hormóny obsahujú. To zvyčajne stačí samo o sebe. Z užívania týchto prípravkov netreba mať obavy, prakticky sa nevstrebávajú a nijako neovplyvňujú ani tvorbu mlieka, ani dojčatá.

Aj u dojčiacej ženy sa však môžu objaviť akékoľvek iné zápaly, predovšetkým tie, ktoré sú spôsobené mikroorganizmami prenášanými pohlavným stykom. Vyšetrenie je preto žiaduce a samoliečbu nemožno príliš odporučiť, s výnimkou používania lubrikačných gélov, ktorých použitie pri súloži je vhodné.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.