Aeróbna vaginitída

Aeróbna vaginitis je zápal pošvy, ktorý je spôsobený premnožením aeróbnych baktérií, t.j. tej skupiny baktérií pošvy, ktorá vyžaduje kyslík, prípadne zavlečením “hnisavých” baktérií zvonku. Prejavuje sa nepríjemným výtokom (v typických prípadoch žltkastým, hnilobne zapáchajúcim a zásaditým, jednoducho “hnisavým”) a býva sprevádzaný bolesťou pri súloži.

Aeróbne vaginitis je pomerne nedávno definované ochorenie, ktoré zhruba zodpovedá starej “hnisavej  vaginitíde” (vaginitis je zápal pošvy všeobecne).

Príčina nie je známa, pokiaľ nejde o zavlečenie infekcie zvonku (pri súloži, onánii a pod). Liečba spočíva v užívaní antibiotík, vo veľkej väčšine prípadov postačuje liečba lokálna, prípravky sa zavádzajú do pošvy. Liečba partnera sa nepovažuje za potrebnú.
Ako prevenciu možno použiť výplachy roztokom benzydamin hydrochloridu (Rosalgin, Rosalgin Easy), ktorý má širokospektrálny antimikrobiálny účinok. Prípravok je účinný predovšetkým v alkalickom prostredí a preto je tu veľmi vhodný a efektívny.