Diagnóza a liečba zápalov pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva

Vulvovaginitis, zápal vonkajšieho pohlavného ústrojenstva (vulvy) a pošvy (vagíny) sa prejavuje výtokom, svrbením, pálením rodidiel, bolestí pri súloži. Príznaky jednotlivých vulvovaginitíd sa síce líšia, ale veľmi široko sa prekrývajú a “samodiagnóza” je možná len výnimočne (napr. u ženy, ktorá trpí opakovanými kvasinkovými zápalmi a u ktorej sa objavili typické ťažkosti počas liečby antibiotikami, je pravdepodobné, že ide opäť o kvasinky). Bez diagnózy je obtiažna správna liečba, preto je riadne vyšetrenie žiaduce, u opakovaných problémov potom nutné.

Správne vyšetrenie by malo pozostávať z:

  • gynekologického vyšetrenia –  hodnotí charakter výtoku
  • stanovenia pH výtoku
  • tzv. amínový test (na zrkadlo sa kvapne kvapka 10% roztoku hydroxidu draselného, pri pozitívnom teste vznikne “rybí” zápach)
  • mikroskopického vyšetrenia (buď vyšetrenie tzv mokrého preparátu priamo v ambulancii alebo – častejšie – vyšetrenie fixovaného preparátu v laboratóriu)

Toto vyšetrenie je pomerne zložité a časovo náročné a navyše laboratórne vyšetrenie trvá najmenej jeden deň. Ak ide teda o akútne ojedinelé problémy, možno sa uspokojiť s orientačným vyšetrením a zvoliť liečbu zmiešanými preparátmi, ktoré sú schopné vyliečiť väčšinu prípadov. Ak skutočne nie je jasné, o čo ide, volíme zvyčajne Macmiror complex, ktorý pôsobí proti kvasinkovej infekcii, anaeróbnej vaginóze aj aeróbnej vaginitíde.

Ak však ide o recidívu alebo o opakované problémy, je presná diagnóza príčiny nutná. Podľa príčiny potom možno ordinovať cielenú liečbu a odporučiť cielenú prevenciu, ako je opísané v kapitolách o jednotlivých typoch vulvovaginitíd.