Kondylómy (condylomata accuminata)

Condylomata accuminata, po slovensky kondylómy alebo aj genitálne bradavice je nepríjemné a neestetické ochorenie spôsobené niektorými kmeňmi ľudských papilomavírusov (HPV). Prejavuje sa špicatými výrastkami, ktoré v ťažkých prípadoch môžu splývať a vytvárať súvislé plochy. Objavujú sa na vonkajšom pohlavnom ústrojenstve, v pošve i na krčku maternice. Nie je to nebezpečné, ale je to nepríjemné a škaredé. Liečba spočíva v ľahkých prípadoch v používaní tzv. cytotoxických látok, ktoré sa nanášajú priamo na kondylómy, v ťažších prípadoch nezostáva iné, než chirurgické odstránenie. Takto možno odstrániť kondylóm, ale nie vírus. Ten v koži pretrváva, preto sú recidívy časté. Vyhubiť vírus je prakticky nemožné (dalo by sa vyskúšať interferón, ale to je liečba pomerne drahá  a s toľkými vedľajšími účinkami, že jej použitie prakticky neprichádza do úvahy – naviac výsledok je neistý), našťastie sa s ním väčšinou počas niekoľkých rokov vysporiada imunitný systém sám.

Niektoré kmene ľudských papilomavírusov, ktoré napádajú pohlavné ústrojenstvo, nevyvolávajú vznik viditeľných kondylómov, ale spôsobujú zmeny buniek, ktoré môžu viesť až k rakovine. Predovšetkým rakovina krčka maternice súvisí s touto infekciou a možno ju tak chápať ako pohlavne prenosnú chorobu.

Ochranou pred infekciou papilomavírusov je zodpovedný výber partnera a používanie kondómu. Pred rakovinou krčka maternice sa potom dá chrániť riadnou dochádzkou na preventívne gynekologické prehliadky. Zmeny, ktoré nakoniec vedú k nádoru, možno zachytiť ešte skôr ako nádor vznikne, v štádiu tzv. dysplázie. Ak sa zistí takáto dysplázia, je možné ju odstrániť jednoduchým operačným úkonom, ktorý nijako nenarušuje plodnosť ženy.

Pre očkovanie proti infekcii HPV je ideálne, keď je dievča ešte panna, prínos však má pre každú ženu, hoci prípadne už získanú infekciu vyliečiť nevie. Súčasná lekárska veda očkovanie proti papilomavírusom jednoznačne odporúča.