Prechod

Zápaly pošvy u žien po prechode

U žien po prechode, ak neužívajú ženské pohlavné hormóny, sa mení stena pošvy a mikróbne pošvové prostredie. Pri nedostatku ženských hormónov sa stena pošvy stenšuje a jej obranyschopnosť voči infekcii sa znižuje. Okrem toho miznú baktérie rodu Lactobacillus a sú nahrádzané zmesou baktérií,  ktoré zďaleka nechránia tak dobre pred infekciou. Normálne kyslé pH pošvy (menej ako 4,8) stúpa a stáva sa zásaditejším (5 a viac). V dôsledku týchto zmien sa pošva stáva vnímavejšou na infekciu baktériami zavlečenými z vonkajšieho prostredia. Ľahko vzniká hnisavý zápal( tzv. atrofická vaginitis), sprevádzaný hnisavým výtokom a bolesťami, najmä pri pohlavnom styku. Keď sa nelieči a žena nesúloží, môže neskôr dokonca dôjsť k zrastu pošvových stien. Liečba spočíva v dodaní ženských hormónov, podávajú sa v tomto prípade vo forme pošvových tabliet alebo krémov. Takáto liečba obnoví pôvodnú hrúbku pošvovej steny a pôvodné mikrobiálne prostredie - a baktérie, ktoré zápal spôsobili, zvyčajne zmiznú samé.

U žien, ktoré ženské hormóny po prechode užívajú, je tento stav vzácny - aj keď niekedy vzniknúť môže, pretože množstvo užívaných hormónov je nízke, výrazne nižšie ako pred tým tvoril vaječník. Ak sa tak stane, pomôže rovnaký postup, t.j. liečba lokálnymi vaginálnymi ženskými hormónmi. U žien užívajúcich hormóny však aj po prechode môžu vzniknúť "normálne" zápaly, tak ako sa vyskytujú u mladších žien.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.