Prejavy ženských zápalov

Zápalom reaguje organizmus na nejakú škodlivinu. Ak je tkanivo poškodené, odpovie zápalom. Zvyšuje sa prekrvenie tkaniva, uvoľňujú sa pôsobky, ktoré privolávajú biele krvinky, aktivuje sa činnosť fibroblastov, buniek, ktoré sú schopné vytvoriť nové tkanivo. Tieto zmeny môžeme pozorovať ako sčervenanie, vyžarovanie tepla, opuchy, bolesť.

Každý orgán ľudského tela môže byť postihnutý zápalom – a teda aj každý orgán ženského pohlavného ústrojenstva. Príčiny a prejavy sú však na rôznych miestach rôzne.

Na vonkajšom pohlavnom ústrojenstve-ohanbí (vulve) sa zápal (vulvitis) prejaví sčervenaním, bolesťou, svrbením, pálením. Okrem ochorení spôsobených mikroorganizmami (často kvasinkami) sa tu môžu objaviť aj kožné zápaly ako kdekoľvek  na tele – napr lupienka. Svojráznou formou zápalu vulvy je zápal Bartholinovej žľazy.

V pošve sa zápal (vaginitis) prejavuje výtokom. Často je spojený so zápalom ohanbia- vulvy (vulvovaginitis), preto je výtok nezriedka sprevádzaný napr. svrbením. Príčina je väčšinou mikrobiálna, podieľajú sa baktérie, kvasinky, prvoky a dokonca aj červy (mrľa).

Zápaly vonkajšieho pohlavného ústrojenstva a pošvy dokážu byť veľmi nepríjemné, ale vo veľkej väčšine prípadov nemajú žiadne dlhodobé následky.

Zápal krčka maternice (cervicitída), t.j. tej časti maternice, ktorá vyčnieva do pošvy, sa tiež prejaví výtokom (ale často je úplne bez príznakov), jeho príčiny sú však iné. Veľkou väčšinou je spôsobený iba dvoma baktériami, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Sú to Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae.

Z krčka maternice môže zápal prestúpiť na celú maternicu (metritis) a neskôr na vajíčkovody (salpingitída, adnexitis) – panvové zápalové ochorenie. Príznaky nemusia byť výrazné, o to je to zložitejšie na diagnostiku, dôsledkom prechodeného zápalu vajíčkovodov môže byť nepriechodnosť vajcovodov a neplodnosť.

Vaječník je orgán, ktorý je proti zápalu značne odolný (to, čomu ženy hovoria “zápal vaječníkov” je v skutočnosti zápal vajíčkovodov). Z vajíčkovodov však môže zápal prejsť na panvovú podbrušnicu (pelveoperitonitis) a vo výnimočných prípadoch na celý organizmus.

Zápaly maternice a vajíčkovodov sa prejavujú bolesťou v podbrušku a prípadným krvácaním mimo cyklus. Príznakov môže byť veľmi málo, dôsledky môžu byť vážne. Výraznou, hoci nie stopercentnou, prevenciou je zodpovedný výber sexuálnych partnerov a používanie kondómu. Väčšina týchto zápalov súvisí s baktériami, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom.