Tehotenstvo

Zápaly pošvy v tehotenstve

Pošva tehotnej  ženy je náchylnejšia na zápal ako pošva ženy netehotnej. Vyskytujú sa všetky druhy vulvovaginitíd tak ako mimo tehotenstva, kvasinkový zápal je častejší ako v iných obdobiach života. Niektoré zápaly nemajú na priebeh tehotenstva vplyv (kvasinkový zápal, laktobacilóza), iné so sebou nesú zvýšené riziko predčasného pôrodu alebo popôrodných infekcií. Liečba je preto vždy vhodná. Lieky, ktoré sa zavádzajú do pošvy, sú v tehotenstve všeobecne bezpečné (aj keď výrobcovia niekedy nabádajú k opatrnosti). Lieky, ktoré sa užívajú celkovo, t.j. tie, ktoré sa prehĺtajú, môžu v prvej tretine tehotenstva vyvolávať určité obavy. Aj keď o žiadnom takomto lieku nie je preukázané, že by poškodzoval plod, niektoré spôsoby liečby sa v prvej tretine radšej nevykonávajú a ak sú potrebné, liečba sa niekedy odkladá až do druhej tretiny gravidity.

čítať ďalej

 

Zápaly pošvy u dojčiacich žien

Dojčiaca žena má nedostatok ženských hormónov podobne ako žena po prechode. U dojčiacej ženy dochádza k stenšeniu pošvových stien, vymiznutie laktobacilov (hlavné prirodzené baktérie pošvy) a zvýšenej náchylnosti na infekciu. Stenšenie pošvových stien môže komplikovať aj zvlhčenie pošvových stien, to všetko vedie k bolestiam sprevádzajúcim súlož.

čítať ďalej


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.