K dispozícii je množstvo hygienických pomôcok, vďaka ktorým môžeš v priebehu menštruácie normálne fungovať. Čo na trhu nájdeš a ako dané pomôcky pôsobia na ženské zdravie?
Menštruačné vložky
Vložky sú najstaršou menštruačnou pomôckou. Vedela si, že ženy ich používali už v 10. storočí, kedy si ich tvorili z rôznych zvyškov ľanových látok? Dnes, našťastie, vložky kúpiš v akomkoľvek obchode, a to navyše v rôznych vyhotoveniach – menšie aj väčšie, na noc aj deň, s krídelkami alebo bez. Sú rýchlym a dostupným riešením, ale veľkou nevýhodou môže byť ich zloženie.
Vložky sú vyrobené z menej priedušných materiálov ako viskóza alebo umelý hodváb a obsahujú plasty, parfumačné látky aj chemické absorbenty. Tie síce zadržiavajú vlhkosť a potláčajú zápach, ale tiež môžu ovplyvniť ženské zdravie.
Ak ti vložky vyhovujú a nechceš ich meniť za inú hygienickú pomôcku, máme riešenie! Siahni po prírodnom variante a vyskúšaj trebárs vložky z biobavlny a bez parfumácie. Sú síce o niečo drahšie, ale zato šetrnejšie k tvojmu zdraviu aj životnému prostrediu.
Menštruačné vložky z biobavlny majú oproti bežným jednorazovým vložkám výrazne lepšiu priedušnosť. Pre ženy s opakovanými zápalmi, najmä vracajúcimi sa po menštruácii, toto kritérium má svoj význam.” – gynekologička MUDr. Šárka Kutálková
Látkové vložky
Variantom vložky je jej látková forma, ktorú môžeš využiť opakovane. Sú o niečo objemnejšie ako tie klasické, ale tiež sú mäkšie a príjemnejšie. Nemusíš mať strach ani zo zápachu. Najčastejšie sú vyrobené z biobavlny alebo bambusu a mnohé obsahujú aniónový pásik z turmalínu, ktorý bráni množeniu baktérií vo vnútri vložky. Aj to pomáha predchádzať zápalom v intímnych partiách.
Látkové vložky je potrebné po každom použití starostlivo umyť a po skončení menštruácie vyprať na teplotu 40 – 60 °C. Mysli na to, že budeš vložiek potrebovať viac, na pohodlné nosenie aspoň 6 až 7 kusov.
Menštruačné nohavičky
Na podobnom princípe fungujú menštruačné nohavičky. Vyzerajú ako bežné nohavičky, ale majú všitú vložku, ktorá ťa udrží v suchu 8 až 12 hodín. Výrobcovia si dávajú záležať na priedušných materiáloch s antibakteriálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým sa nešíri zápach. Výhodou menštruačných nohavičiek je, že ich môžeš nosiť, aj keď svoje dni ešte len očakávaš.
Nevýhodou môže byť, podobne ako pri látkových vložkách, ich umývanie po každom použití – chápeme, že to nie je pre každého. Tiež ťa môže odradiť vyššia cena, ale pri správnej starostlivosti ti nohavičky vydržia aj niekoľko rokov. Navyše si dnes môžeš vyberať z rôznych strihov a farieb a nikto nespozná, že máš na sebe hygienickú pomôcku. Aby si sa v nich cítila pohodlne, daj si záležať s výberom veľkosti a strihu. Pre pohodlné nosenie sa hodí zaobstarať aspoň 5 kusov, pokiaľ ich neplánuješ kombinovať s inými pomôckami.
Zaobstarať si ich môžeš na Econea, kde ponúkajú české Snuggs aj nemecké Pinke Welle.
Menštruačné nohavičky sú veľmi jednoduché na použitie, sú priedušné –nohavičky neobsahujú žiadnu igelitovú nepriepustnú vrstvu – sú pohodlné, zdajú sa veľmi komfortnou alternatívou takmer pre každú ženu a dievča. Iba pri veľmi silnej menštruácii môžu pretiecť, ale to každá pomôcka.” – gynekologička MUDr. Šárka Kutálková
Tampóny
Sú obľúbené najmä kvôli pohodliu, ktoré poskytujú. Ktorá z nás nesiahla po tampónoch pri športe alebo na dovolenke? Sú dostupné, lacné a nikto nevie, že tampón práve používaš.
Obrovskou nevýhodou je zdravotné riziko. Vieš, že aj pri pravidelnom používaní tampónov hrozí vznik syndrómu toxického šoku? Ten v tele vzbudzuje silnú imunitnú odpoveď a v prípade, že by k nemu došlo, treba okamžite vyhľadať lekára. Ženskému zdraviu neprospievajú ani poloumelé a umelé materiály, z ktorých sa tampóny vyrábajú. Podobne ako hygienické vložky môžu narušiť pošvové prostredie.
Nevieš si život bez tampónov predstaviť? Siahni po variantoch z lepších materiálov ako biobavlna alebo preskúmaj ich moderné alternatívy, o ktorých píšeme ďalej.
Menštruačné kalíšky
Ekologicky priateľským variantom tampónu je menštruačný kalíšok. Dostupný je v rôznych veľkostiach a vhodný pre ženy pred aj po pôrode. Navyše ti vydrží aj niekoľko rokov a je pohodlnou voľbou pri športe alebo plávaní. Zavádza sa ako tampón, je ale potrebné urobiť to správne, aby vznikol podtlak a menštruačná krv nepretiekla. Neboj, s trochou cviku to určite zvládneš!
Najčastejšie sa vyrába z lekárskeho silikónu, ktorý nepodporuje množenie baktérií, a tak bráni zápachu. Vydržia ti 4 až 12 hodín a počas menštruácie ho stačí umyť vodou a opäť zaviesť. Po skončení tvojich dní ho vydezinfikuj vyvarením vo vriacej vode.
Morské huby
Moderným riešením je aj použitie morskej huby, ktorá je mäkká a intímne partie na rozdiel od tampónu nevysušuje. Má obrovskú výhodu v tom, že jej veľkosť je formovateľná. Pred použitím ju navlhči, aby huba zmäkla, a následne ju zaveď rovnako ako tampón. Očistíš ju ľahko pod prúdom vody a vydrží ti aj niekoľko mesiacov. Myslíš, že to nie je dostatočná ochrana? V tom prípade môžeš hubku kombinovať s vložkou alebo menštruačnými nohavičkami.
Menštruačná huba je veľmi príjemná a komfortná po zavedení, nevadí pri styku, ale už niekoľkokrát som sa stretla s tým, že sa ju nepodarilo pacientke odstrániť a musela prísť do ordinácie na vytiahnutie, čo pre ňu znamenalo istý diskomfort.” – pani gynekologička MUDr. Šárka Kutálková
Ktorá hygienická pomôcka je najlepšia?
Každá sme iná a vyhovuje nám niečo trošku iné. A to je skvelé! Aj pri hygienických pomôckach je dôležité zvoliť to, čo je pohodlné a zdravé pre tvoje telo. Vyhneš sa tak ženským zápalom. A ak ťa už zápal stretne, vyskúšaj Rosalgin, ktorý ti pomôže uľaviť od jeho nepríjemných prejavov a zápal lieči.
Čo odporúča gynekologička MUDr. Šárka Kutálková?
Podľa mňa sú dnes najkomfortnejšou menštruačnou pomôckou pre všetky vekové kategórie menštruačné nohavičky. Rozhodne patria aj medzi najzdravšie, hoci v tejto kategórii nie sú samy. Pre veľmi silnú menštruáciu odporúčam kombináciu menštruačného kalíška a nohavičiek.”
ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.