Ženská kvapavka

Kvapavka (gonorea) je infekcia spôsobená baktériou Neisseria gonorrhoeae, v bežnej reči často nazývaná starým názvom gonokok.

Mikrób (v mikroskope pri obvyklom spôsobe farbenia podľa gramov je to esteticky pôsobiaca baktéria v tvare dvoch červených kávových zrniek) napadá krčok maternice, odkiaľ sa môže šíriť na maternicu, vajcovody, panvovú pobrušnicu (panvová zápalová choroba). Postihuje aj močovú trubicu a močový mechúr a ak sa dostane pri orálnom alebo análnom styku do hltanu alebo konečníka, spôsobí infekciu aj tam. Dôsledkom infekcie je často nepriechodnosť vajíčkovodov s následnou neplodnosťou.

U muža postihuje Neisseria gonorrhoeae močové cesty a prejavuje sa zápalom močovej trubice, z ktorej sa pozoruje v akútnom stave výtok (odtiaľ je názov “kvapavka”). Infekcia sa môže rozšíriť na kanáliky nadsemenníka a i tu spôsobiť neplodnosť.

Kvapavka sa prenáša prakticky výhradne pohlavným stykom (výnimkou by snáď mohol byť prenos vlhkou hubkou, spoločným používaním “robertka” apod) a patrí medzi klasické pohlavné choroby. Klinicky sa kvapavka prejavuje bolesťou v podbrušku, bolesťami pri súloži, pálením pri močení, krvácaním mimo cyklus. Obvyklé sú celkové príznaky (zvýšená teplota).

Diagnóza vyžaduje dôkaz baktérie, ktorý nie je úplne jednoduchý (bežné mikrobiologické vyšetrenie gonokoky väčšinou nepreukáže).

Liečba spočíva v užívaní antibiotík, možností je celá rada, najčastejšie sa používajú antibiotiká penicilínového typu (amoxycilin) alebo makrolidy (napr. roxitromycin). Liečba partnera (resp. všetkých partnerov) a jeho ďalších partneriek je nutnosťou.
Kvapavka je uvedená (na rozdiel napr. od chlamýdiovej infekcie alebo genitálneho herpesu) v zákone o pohlavných chorobách. To má niektoré spoločensky nepríjemné následky. Liečba je povinná a vedomé nakazenie ďalšieho partnera môže byť postihnuté. Liečbu zistenej kvapavky spravidla riadi kožný lekár, ktorý tiež kontaktuje a vyšetruje sexuálnych partnerov, ktorých mená musí chorá žena nahlásiť.