Prevencia

Pravidlá intímnej hygieny

Ženské pohlavné ústrojenstvo je adaptované na neustály "prísun" mikroorganizmov z vonkajšieho prostredia, ktorý jednak nastáva pri každej súloži, jednak súvisí s tesnou anatomickou blízkosťou ritného otvoru. Schopnosť pošvy udržať mikrobiálny ekosystém v rovnováhe za týchto okolností je veľmi vysoká.

čítať ďalej

 

Diagnóza a liečba zápalov pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva

Vulvovaginitis, zápal vonkajšieho pohlavného ústrojenstva (vulvy) a pošvy (vagíny) sa prejavuje výtokom, svrbením, pálením rodidiel, bolestí pri súloži. Príznaky jednotlivých vulvovaginitíd sa síce líšia, ale veľmi široko sa prekrývajú a "samodiagnóza" je možná len výnimočne (napr. u ženy, ktorá trpí opakovanými kvasinkovými zápalmi a u ktorej sa objavili typické ťažkosti počas liečby antibiotikami, je pravdepodobné, že ide opäť o kvasinky). Bez diagnózy je obtiažna správna liečba, preto je riadne vyšetrenie žiaduce, u opakovaných problémov potom nutné.

čítať ďalej


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.