Vieš, ako sa starať o svoje telo počas šestonedelia?

Vieš, ako sa starať o svoje telo počas šestonedelia?

4 minuty čtení

Chodíme na pôrodné kurzy, učíme sa správne dýchať a od kamarátok zisťujeme, čo sa dá, aby sme boli pripravené na pôrod. Vieš ale, aké hygienické zásady by si mala dodržiavať v období šestonedelia a po ktorej bylinke môžeš siahnuť, aby si urýchlila hojenie pôrodných poranení?

Tvoje jediné povinnosti po pôrode: starostlivosť o bábätko a odpočinok

Novopečené mamičky si musia uvedomiť, že obdobie po pôrode nie je súťaž o najdokonalejšiu šestonedieľku. Tvojou úlohou sú jediné dve veci: starostlivosť o bábätko a o seba. Neboj sa odmietať návštevy, pokiaľ sa na ne necítiš. Nie je tvojou povinnosťou prijímať zástupy zvedavcov v pôrodnici, dokonca ani doma po návrate z pôrodnice.

Výbava šestonedieľky

Počas prvých dní po pôrode začnú z tvojho tela odchádzať očistky. Ide o krvácanie, ktoré je spôsobené tým, ako sa maternica zavinuje a čistí. Nakúp si preto špeciálne popôrodné vložky, ktoré sú o niečo väčšie, než klasické menštruačné, a vymieňaj ich vždy, keď pôjdeš na toaletu.

Zadováž si aj popôrodné sieťované nohavičky, ktoré ti budú po pôrode najpríjemnejšie. Nebudú ťa tlačiť na bruchu, ktoré je ešte pár týždňov po pôrode trochu vypuklé, a navyše vďaka nim budú tvoje intímne partie lepšie dýchať.

S pôrodným poranením ti pomôže Rosalgin, ktorý môžeš používať na vonkajšie oplachy rodidiel. Zranenie sa vďaka nemu ľahšie hojí a ty ucítiš  úľavu. Vyber si z predmiešaného roztoku Rosalgin EASY alebo si roztok namiešaj sama a stav na Rosalgin v prášku.

Na urychlení porodních poranění můžeš zkusit Rosalgin
Na podporenie hojenia pôrodných poranení môžeš skúsiť Rosalgin

Hygiena: základ zdravého tela nielen v šestonedelí

Do sprchy by si sa v období šestonedelia mala vydávať vždy po návšteve toalety. V prvých dňoch dokonca ešte častejšie. Pomôžeš tým rýchlejšiemu hojeniu pôrodných poranení. Vyhraď si tiež uterák len pre intímne partie a nezabudni si zaobstarať neparfumované mydlo. Na klasické mydlá radšej na pár mesiacov zabudni. Mohli by pôrodné poranenia zbytočne dráždiť a hojenie predlžovať. Pokiaľ máš rada relax vo vani, odlož ho radšej až na obdobie po šestonedelí.

 TIP: Doma si dopraj aj odpočinok bez nohavičiek a popôrodných vložiek. Daj si do postele nasiakavú podložku a nechaj očistky voľne odchádzať. Vetraním totiž výrazne urýchliš hojenie pôrodných poranení.

Nezabúdaj na čisté ruky

Áno, učíme to už deti v škôlke, ale aj tak na to často samé zabudneme. Po pôrode je tvoje telo zraniteľnejšie a náchylnejšie na vznik zápalu a nečistými rukami si potom môžeš nečistotu zaniesť napríklad na bradavky a zápal prsníka je na svete. Rovnako tak tvoj malý poklad potrebuje, aby si sa oň starala jedine čistými rukami.

Nezapomínej na časté a důkladné mytí rukou
Nezabúdaj na časté a dôkladné umývanie rúk

Tipy z prírody na šestonedelie

Popraskané bradavky alebo urýchlenie hojenia pôrodných poranení? S množstvom problémov pomáhajú aj bylinkové oplachy či obklady. Pozor, kým si dopraješ bylinkový čaj, over si, že je počas dojčenia vhodný.

Čo ťa môže trápiťČo odporúčajú babské rady
Hojenie nastrihnutej hrádzeKrátke sedacie kúpele či
oplachy odvarom z dubovej kôry alebo harmančeka
Podpora dojčeniaSilné odvary z anízu
Zvracanie bábätkaČaj z feniklu
Popraskané bradavkyObklady zo šalvie alebo harmančeka

TIP: Zváž zaobstaranie popôrodného sťahovacieho pásu, pomôže tvojmu brušku vrátiť sa rýchlejšie do formy a ešte ti uľaví od prípadnej bolesti chrbta, ktorá ťa po pôrode môže postretnúť. Ideálne bude, keď pás budeš nosiť 2 – 3 hodiny každý deň.

Nezabúdaj ani na duševné zdravie

Rovnako ako sa staráš o svoje telo, staraj sa aj o svoju dušu. Šestonedelie je extrémne náročným obdobím pre každú mamičku a môže ťa stretnúť tzv. baby blues, čo je stav, keď novopečenú mamičku prepadá smútok a náladovosť. Nie je ale dôvod prepadať panike, väčšinou odznie rovnako rýchlo, ako sa objavil. Skús našich pár osvedčených rád, ktoré ti pomôžu byť v psychickej pohode:

  • odpočívaj zakaždým, keď spinká bábätko;
  • neboj sa prijať alebo požiadať o pomoc rodinu a priateľov;
  • nezabúdaj, že bábätko má aj otecka – prideľ oteckovi niektorú z činností okolo bábätka;
  • neboj sa odmietať nepozvaných hostí;
  • vyrozprávaj sa z toho – pochybnosti a neistota sú úplne prirodzené;
  • pamätaj na zdravú stravu – napríklad silný vývar ti určite urobí dobre.

A hlavne nezabúdaj, že je úplne v poriadku, pokiaľ sa po pôrode necítiš vo svojej koži. Tvoje telo práve zvládlo jednu z najnáročnejších úloh, tak mu dopraj čas. Existujú cviky, ktoré môžeš cvičiť už pár dní po pôrode, ale nikdy to s cvičením nepreháňaj. Skús sa zamerať na ľahké pretiahnutie, to urobí dobre tvojmu telu i mysli.

Zaujíma ťa o šestonedelí niečo ďalšie? Spýtaj sa v našej online poradni, v ktorej ti gynekologička Šárka Kutálková rada odpovie na všetky tvoje otázky.

ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.