Nedovoľ, aby ti intímny zápal prekazil leto pri vode

Nedovoľ, aby ti intímny zápal prekazil leto pri vode

5 minut čtení

Vedela si, že práve leto je obdobie najčastejšieho výskytu gynekologických zápalov? Môžu za to vyššie teploty, v ktorých sa darí kvasinkám a iným baktériám, ale aj častejšie kúpanie. Neboj sa, nikto nehovorí, že sa musíš leta pri vode vzdať, stačí na to ísť múdro. Zaujíma ťa, ako sa správne kúpať, aby si si leto užila bez nepríjemných pocitov „tam dole“? Tak pokračuj v čítaní.

V teple sa darí škodlivým mikroorganizmom

Slnenie pri vode, kúpanie alebo výlety na bicykli – to všetko neodmysliteľne k letu patrí. Bohužiaľ všetky tieto aktivity môžu spôsobiť rozvinutie zápalu. Kvasinky, ale aj iné mikroorganizmy, ktoré stoja za zápalom pošvy alebo vaginálnou mykózou, totiž milujú teplé a vlhké prostredie. Preto je nebezpečné zostávať v spotenom oblečení alebo v mokrých plavkách.

slečna v plavkách se směje
Po kúpaní sa čo najskôr prezleč z mokrých plaviek 

Za zápalmi stojí vždy nerovnováha

Okrem vlhka, ktoré vzniku zápalu nahráva, je tu ešte jeden dôležitý faktor – nerovnováha pošvového prostredia. Každá z nás má v pošve zdravé mikroorganizmy, ktoré, ak je všetko v poriadku, nepredstavujú žiadne riziko. Pokiaľ ale dôjde k narušeniu rovnováhy, nepriateľské baktérie a kvasinky sa môžu premnožiť a zápal je na svete. Ako môže dôjsť k nerovnováhe? Môže ju spôsobovať nedostatočná intímna hygiena alebo naopak prehnané kúpanie. Nepríjemný pocit v pošve môže spôsobiť napríklad baktéria Escherichia coli, ktorá je prirodzenou súčasťou črevnej mikroflóry. Takže naozaj stačí len nepozornosť pri hygiene po toalete alebo pohlavnom styku a objavia sa nepríjemné problémy.

Rybník alebo kúpalisko?

Ak si myslíš, že za vnútornú nerovnováhu môžu len prírodné kúpaliská a v bazéne budeš v bezpečí, tak to bohužiaľ nie je pravda. Keď ide o prírodné kúpaliská, voda v nich v lete často obsahuje rôzne baktérie, najčastejšie sinice, ktoré sa radia k nepriateľským baktériám. Voda v bazéne sinice síce neobsahuje vďaka chlóru, ale ten zase znižuje pH pošvy a tým sa opäť zvyšuje riziko vnútornej nerovnováhy a rozvinutia zápalu.

Vode sa nemusíš vyhýbať ani keď máš svoje dny

Pri použití vhodných hygienických pomôcok si môžeš užívať kúpanie aj pri menštruácii. V období periódy je ale telo k zápalom náchylnejšie, preto o to viac dbaj na dodržiavanie zásad zdravého kúpania. 

slečna se koupe ve vodě na kruhu
Kúpania v čistej vode sa pri menštruácii nemusíš báť

Ako sa teda v lete správne kúpať?

Na záver pre teba máme 5 rád, ktoré ti pomôžu užiť si letné osvieženie pri vode bez nepríjemných následkov.

1. Maj pri sebe vždy suché oblečenie na prezlečenie

Nemôžeš sa rozhodnúť, v ktorých plavkách ti to najviac pristane? Jednoduchá pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po kúpaní sa prezleč rovno do suchého. Výrazne tým môžeš znížiť riziko vzniku zápalu. Alebo sa rozhliadni po nudistickej pláži a uži si rovno kúpanie bez plaviek.

2. Nechaj svoje telo dýchať

Nezabúdaj na priedušné oblečenie, ktoré dovolí tvojej pokožke dýchať, vrátane spodnej bielizne. Preto by si v lete nemala nosiť príliš často silonky, čipkovú bielizeň vymeň za bavlnenú a odporúčame aj obmedziť používanie slipových vložiek.

3. Mydlo? Radšej nie.

Dodržiavať hygienu neznamená umývať si intímne partie niekoľkokrát denne mydlom – práve naopak. Pošvové prostredie je prirodzene kyslé, jeho pH sa pohybuje okolo 3,4 – 4. Mydlá sú, naopak, zásadité alebo neutrálne, ich pH takmer nikdy nezodpovedá pH pošvy. Mydlo, ktoré je vhodné pre pokožku tela, narúša prirodzené vaginálne prostredie, a tak paradoxne umývaním pripravujete prostredie na zápal.

A čím sa teda umývať? Ideálne vodou. Na bežnú intímnu hygienu môžeš používať aj vaginálny roztok Rosalgin.

4. Antibiotiká doplň probiotikami

Ak ti lekár predpísal z nejakého dôvodu antibiotiká, nezabudni podporiť zdraviu prospešné baktérie pomocou probiotík. Mimo doplnkov stravy môžeš vyskúšať zavádzacie probiotiká priamo do pošvy. Predídeš tak neskorším problémom a návrat k letným radovánkam bude rýchlejší. Pokiaľ antibiotiká užívaš, radšej s kúpaním pár dní počkaj, pretože je tvoje telo oslabené a tým pádom náchylnejšie k zápalu.  

5. Čo robiť, keď už ťa problémy stretli?

Aj napriek všetkej snahe pociťuješ príznaky zápalu, ako je svrbenie, pálenie, bolesť v intímnej oblasti alebo podbrušku? Trápi ťa výtok? Pokiaľ na niektorú z otázok znie tvoja odpoveď áno, pravdepodobne sa jedná o gynekologický zápal. Ten môže mať mnoho príčin.

Pokiaľ nevieš s istotou, aký zápal ťa stretol, pre úľavu od problémov ti odporúčame mať po ruke vaginálny  roztok Rosalgin Easy, ktorý vypláchne mechanické nečistoty z pošvy a pôsobí na celú sliznicu postihnutú zápalom  akéhokoľvek pôvodu.

Ak máš ohľadom intímnych zápalov nejakú otázku, neváhaj a napíš do našej online poradne, kde ti gynekologička Šárka Kutálková rada poradí.

ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.