Vaginálna mykóza / kvasinková infekcia

Prečo mi pomôže Rosalgin?

Vďaka znecitlivujúcemu účinku vaginálny výplach Rosalginom lieči vaginálnu mykózu rýchlejšie ako vaginálne tablety, čapíky alebo vaginálne krémy.

Majú znecitlivujúci účinok iné antimykotiká dostupné v lekárňach bez predpisu ?

Nie, na rozdiel od Rosalginu antimykotiká vo  forme vaginálnych krémov a vaginálnych tabliet  / čapíkov neobsahujú látku pôsobiacu znecitlivujúcim účinkom.

Ako mi pomôže Rosalgin na liečbu vaginálnej mykózy?

1/3 všetkých gynekologických zápalov tvorí vaginálna mykóza* pri ktorej dochádza k narušeniu rovnováhy v pošvovom prostredí , čo sa prejavuje poklesom “dobrých” baktérií - laktobacilov a dochádza k pomnoženiu kvasiniek, najčastejšie Candidy Albicans. Pomnožené kvasinky prichytené na stenu pošvy a vonkajších genitálií spôsobujú zápal  s prejavom začervenania , ktoré je sprevádzané pálením a svrbením.

Ďalšiu 1/3 gynekologických zápalov tvoria  tzv. zmiešané zápaly, kde sa okrem spomínaných kvasiniek na zápale podieľajú aj rôzne druhy patogénnych “škodlivých” baktérií, ktoré sú pomnožené na úkor “dobrých” baktérií - laktobacilov.

Pri samoliečbe voľno predajným antimykotikom je v takomto prípade veľmi časté, že po počiatočnom zlepšení stavu sa zápal vráti,  pretože liečba  zameraná na likvidáciu kvasiniek nepôsobila zároveň ( alebo v malej miere) aj na „škodlivé“ baktérie a tie využili uvoľnený priestor  ( znížením počtu kvasiniek) na ďalšie pomnoženie a rozvoj bakteriálnej infekcie.

Rosalgin účinne pôsobí proti kvasinkám (pôvodcom mykóz) a baktériám (pôvodcom bakteriálnych zápalov), a preto je účinný aj proti tzv. zmiešaným infekciám – bakteriálno kvasinkovým (mykotickým).

Preto je pri výbere liečby potrebné zvoliť taký liek, ktorý bude mať široký záber nielen na kvasinky, ale aj na „škodlivé“ baktérie, a naviac pri tom bude mať ochranný a podporný účinok laktobacily, ktoré sú tak dôležité pre udržanie zdravej rovnováhy pošvového prostredia. Takým liekom je Rosalgin a Rosalgin Easy s účinnou látkou benzydamínu.

 

*ďalšie názvy pre vaginálnu mykózu môžu byť: kvasinková infekcia, vaginálna kandidóza, mykotická pošvová infekcia, mykotická vulvovaginitída

 

Zdroje:
GfK ATS® september 2011, 207 žien, vek 18 - 40
Molinari, G, Bactericidal and fungicidal activity in vitro of benzydamine hydrochloride, Microbiologica Medica, 1993


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.