Čo ti pomôže na bolestivú menštruáciu a kedy je čas vyhľadať lekára?

Čo ti pomôže na bolestivú menštruáciu a kedy je čas vyhľadať lekára?

5 minut čtení

Bolestivú menštruáciu pozná veľa žien a možno si sa s ňou stretla aj ty. Mierne bolesti sú bežné, ale čo keď ťa menštruácia obmedzuje v normálnom živote? Prečítaj si, čo bolesti spôsobuje, kedy sú ešte v poriadku a ako od nich uľaviť.

Vieš, ako bolesť pri menštruácii vzniká?

V bežných prípadoch za to môže zvýšená hladina hormónu prostaglandínu, ktorý ovplyvňuje sťahy v maternici. Vďaka nim sa z tela odlučujú zvyšky endometria, teda sliznice maternicovej dutiny. Aj preto pociťuješ kŕčovité bolesti, ktoré často okrem podbruška zasahujú do bedrovej oblasti alebo oblasti slabín a stehien.

Od křečí ti pomůže suché teplo
Od kŕčov ti pomôže suché teplo

Odborne sa bolestivej menštruácii hovorí dysmenorea – rozlišujeme dve formy. Primárne sa vyskytuje hlavne u mladších žien počas prvých dní menštruácie. Sekundárna forma je intenzívnejšia, objavuje sa nečakane a postihuje skôr ženy nad 30 rokov.

Vyskúšaj zmenu jedálnička

Tiež ťa pred menštruáciou naháňa maškrtná? Pozor na to, cukor môže bolesti zhoršiť. Skús čokoládu radšej nahradiť ovocím a do jedálnička pridaj celozrnné pečivo, kvalitné bielkoviny, zeleninu a potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny. Obmedz aj kofeínové nápoje a alkohol.

Strava ovplyvňuje celkové ženské zdravie. Ako sa môžeš vďaka nej vyhnúť gynekologickým zápalom? Prečítaj si v našom článku.

Doplň vitamíny a minerály

Nedostatok vitamínov a minerálov má za následok mnoho zdravotných ťažkostí a bolestivý cyklus je jedným z nich. Pred a počas menštruácie sú veľmi dôležité vitamíny skupiny B, C a E. Z minerálov je to najmä horčík, ktorý uvoľňuje nervové a svalové napätie a môže pomôcť zmierniť kŕče. Doplniť môžeš aj vápnik a zinok.

Pomôcť môžu aj bylinky, ktorými liečili naše babičky

K prírode sa obraciame na pomoc stále častejšie a je pravda, že má liek takmer na všetko. Na podporu menštruačného cyklu a zmiernenie bolestí vyskúšaj alchemilku, nátržník husí, rebríček alebo ľubovník, ktorý pôsobí aj proti stresu. Bylinky sú dostupné samotné aj v čajových zmesiach pre ženské zdravie a kúpiš ich v obchodoch so zdravou výživou alebo v lekárňach.

Vyzkoušej bylinky pro podporu ženského zdraví
Vyskúšaj bylinky na podporu ženského zdravia

Dopraj si teplo a odpočinok

Menštruačný cyklus je pre ženu predovšetkým dobou pokoja a odpočinku. Skús na pár dní spomaliť a dopriať si čas pre seba. Aktívny tréning nahraď napríklad jógou alebo dlhou prechádzkou a ponocovanie vymeň radšej za dlhý a kvalitný spánok. Nedovolia ti to menštruačné bolesti? Vyskúšaj hrejivé náplasti alebo fľaše, ktoré ti pomôžu kŕče uvoľniť.

Bolesť je predovšetkým správa tela o tom, že niečo nie je v poriadku. Ak ťa bolesť ovplyvňuje aj pri bežných činnostiach, odporúčame navštíviť gynekológa.

Je čas vyhľadať lekára?

Mierne bolesti alebo tlak v podbrušku sú bežné, ale pokiaľ ti bránia fungovať v bežnom živote, treba to riešiť. Lekára vyhľadaj aj v prípade, že sa bolestivá menštruácia objaví po dlhom období bez bolestí alebo máš silné a nepravidelné krvácanie. S bolestivou menštruáciou sa bohužiaľ môže spájať mnoho ochorení, a preto čím skôr navštíviš gynekológa, tým lepšie.

Pred návštevou gynekológa v prípade, že sa jedná o zápal akéhokoľvek pôvodu, vyskúšaj ako prvú pomoc Rosalgin. Rosalgin ti navyše môže pomôcť aj v rámci bežnej intímnej hygieny a postará sa o intímnu pohodu počas celého cyklu alebo šestonedelia.

ROSALGIN EASY a ROSALGIN sú lieky na vaginálne použitie. Obsahujú liečivo benzydamínium-chlorid. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.