Kúpanie a intímne zápaly: ako si užiť leto bez starostí?

Kúpanie a intímne zápaly: ako si užiť leto bez starostí?

4 minuty čtení

Vedela si, že práve leto je obdobie najčastejšieho výskytu intímnych zápalov? Môžu za to vyššie teploty, v ktorých sa darí kvasinkám a iným baktériám, ale hlavne aj častejšie kúpanie. Neboj sa, nikto nehovorí, že sa musíš leta pri vode vzdať, stačí na to ísť len múdro. Zaujíma ťa, ako sa správne kúpať, aby si si leto užila bez nepríjemných pocitov „tam dole“? Tak pokračuj v čítaní.

Leto milujú aj škodlivé mikroorganizmy

Slnenie pri vode, kúpanie alebo výlety na bicykli – to všetko neodmysliteľne k letu patrí. Bohužiaľ všetky tieto aktivity môžu napomôcť rozvinutiu zápalu. Kvasinky, ale aj iné mikroorganizmy, ktoré stoja za gynekologickými zápalmi, totiž milujú teplé a vlhké prostredie. Preto je nebezpečné, zostávať v spotenom oblečení po dlhom cyklistickom výlete alebo mokrých plavkách.

Za zápalmi stojí vždy nerovnováha

Okrem vlhka, ktoré vzniku zápalu nahráva, je tu ešte jeden dôležitý faktor – nerovnováha pošvového prostredia. Každá z nás má v pošve zdravé mikroorganizmy, ktoré, pokiaľ je všetko v poriadku, nepredstavujú žiadne riziko. Ak ale dôjde k narušeniu tejto rovnováhy, nepriateľské baktérie a kvasinky sa môžu premnožiť a zápal je na svete. Ako môže dôjsť k tejto nerovnováhe? Príčin môže byť hneď niekoľko, ako je nedostatočná intímna hygiena alebo, naopak, práve prehnané kúpanie. Ako v prírode, na kúpalisku, alebo aj len niekoľkokrát denne v sprche.

Voda v přírodních nádržích často obsahuje sinice, které mohou způsobit záněty
Voda v prírodných nádržiach často obsahuje sinice, ktoré môžu spôsobiť zápaly

Ako by mala vyzerať správna intímna hygiena, ktorú si tvoje partie zaslúžia? Viac sme sa tejto téme venovali v našom staršom článku.

Rybník alebo kúpalisko?

Ak si myslíš, že za vnútornú nerovnováhu môžu len prírodné kúpaliská a v bazéne budeš v bezpečí, tak to bohužiaľ nie je pravda. V oboch prípadoch voda obsahuje niečo navyše, čo môže zápal spustiť. Keď ide o prírodné kúpaliská, voda v nich v lete často obsahuje rôzne baktérie, najčastejšie potom sinice, ktoré sa radia k vyššie spomínaným nepriateľským baktériám. Voda na kúpaliskách sinice síce neobsahuje vďaka chlóru, ale ten zase znižuje pH pošvy a tým sa opäť zvyšuje riziko vnútornej nerovnováhy a rozvinutia zápalu.

Voda na koupalištích obsahuje chlor, který snižuje pH pochvy
Voda na kúpaliskách obsahuje chlór, ktorý znižuje pH pošvy

Trápia ťa nepríjemné pocity „tam dole“ a máš podozrenie, že by mohlo ísť o zápal? Skús sa opýtať v našej poradni.

Ako sa teda v lete správne kúpať?

Na záver pre teba máme 5 rád, ktoré ti pomôžu užiť si letné osvieženie pri vode bez nepríjemných následkov.

1.    Maj pri sebe vždy suché oblečenie na prezlečenie

Nemôžeš sa rozhodnúť, v ktorých plavkách ti to najviac pristane? Jednoduchá pomoc – vezmi si aspoň dvoje a po kúpaní sa prezleč rovno do suchého.

2.    Mysli na pitný režim

Denne by si mala vypiť zhruba 2 litre (v lete aj viac) bezkofeínových, nealkoholických nápojov. Vďaka tomu bude tvoje telo nielen hydratované, ale zároveň ľahšie vyplavíš z organizmu aj nežiaduce látky a z močovej trubice nežiaduce baktérie.

3.    Nechaj svoje telo dýchať

Nezabúdaj ani v lete na priedušné oblečenie, ktoré dovolí tvojej pokožke dýchať vrátane spodnej bielizne. Preto by si v lete nemala nosiť príliš často silonky a odporúčame aj obmedziť používanie slipových vložiek.

4.    Dodržuj zásady intímnej hygieny

Správne vykonávaná intímna hygiena je základ na celý rok, nielen v lete.

5.    Antibiotiká doplň probiotikami

Pokiaľ ti lekár predpísal antibiotiká, nezabudni podporiť kolónie zdraviu prospešných baktérií probiotikami. Predídeš tak neskorším problémom a návrat k letným radovánkam bude rýchlejší.