Poraďte sa s lekárom

Pošlite nám anonymne svoju otázku.

Vaše otázky

Prezrite si odpovede na otázky, ktoré pani doktorke položili ďalšie ženy. Ak nenájdete svoju otázku, opýtajte sa – vaša otázka je úplne anonymná.

MUDr. Šárka Kutálková
Na vaše otázky odpovedá
MUDr. Šárka Kutálková
Z GYNEKOLOGICKÉHO CENTRA ŠÁRKA S.R.O. V BRNE
Položte dotaz

Dobrý deň. O mesiac budem mať 16 rokov. Už pred pol rokom som spozorovala zmenu výtoku (žlto-zeleno-sivý, alebo ako tú farbu mám popísať, hrudkovitý, zapáchajúci) a zároveň opuchnutú a bolestivú oblasť medzi pošvovým vchodom a konečníkom, k tomu sa pridali aj bolesti brucha. Následne sa objavoval tento výtok a bolesti pri každom ďalšom cykle asi týždeň pred samotným krvácaním. Neviem, ako veľmi čo s čím súvisí, ale myslím si, že to nie je v poriadku, tak som sa rozhodla, že sa musím s niekým poradiť, ale mamke to hovoriť veľmi nechcem, prosím teda Vás. Ďakujem za odpoveď a prajem krásny zvyšok dňa.

Dobrý deň, myslím, že riešenie tohto problému by malo prebehnúť v spolupráci s gynekológom. Bolesti brucha môžu súvisieť so zápalom pohlavných orgánov, nepravidelné krvácanie taktiež. V každom prípade je dôležité liečbu začať – vyhľadajte teda gynekológa, ktorý sa o adekvátnu starostlivosť postará. Prajem úspešnú liečbu a pohodové dni.

Dobrý deň, môže sa irigátor používať aj v siedmom mesiaci tehotenstva? Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň, irigátor sa môže používať po celú dobu tehotenstva. Výnimkou je hroziaci predčasný pôrod s veľmi pokročilým vaginálnym nálezom (to by však predpokladalo, že ste kvôli tomuto nálezu hospitalizovaná), odtečená plodová voda (či už včasne alebo predčasne) a niektoré lézie vonkajšieho genitálu komplikujúce graviditu (napr. akútny výsev oparu na vulve). V týchto výnimočných prípadoch potom musí o prípadnom použití irigátora a vaginálnom výplachu rozhodnúť Váš ošetrujúci lekár. Pokiaľ Vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií, môžete irigátor určite použiť. Ďakujem za dôveru a prajem Vám pohodové dni.

 

Dobrý deň, pani doktorka, ďakujem vopred za reakciu na moju otázku a mala by som tiež otázku – mohlo by ísť o niečo iné ako o kvasinku? Moje príznaky sú: svrbenie, pálenie, niekedy rezanie, momentálne dosť veľké a to aj pri konečníku (zhoršenie stavu pozorujem niekoľko dní, začalo to pred menštruáciou a pokračuje aj po nej). Občas mám pocit akoby nepretržitého vzrušenia alebo takmer orgazmu (samozrejme veľmi slabo). Spočiatku som mala vonkajší genitál veľmi červený, aj okolie konečníka, teraz už toľko nie, na pohľad to vyzerá zdravo. Ak mám výtok, tak je nie príliš masívny, skôr menej, ale je biely, hrudkovitý, bez zápachu, konzistencia múky s vodou. Lekár ma pri kontrolách čistí a vyplachuje boraxom. Teraz v piatok idem na preventívnu prehliadku, na čo sa mám pána doktora opýtať alebo o aké vyšetrenie požiadať? Zatiaľ veľmi ďakujem za Vašu ochotu a za Váš čas.

Dobrý deň, kvasinky to skutočne byť nemusia, je potrebné pred liečbou urobiť odber na mikroskopické vyšetrenie pošvového sekrétu. A na základe tohto potom možno liečiť. Po pánovi doktorovi vlastne nemôžete chcieť nič – liečbu by mal riadiť sám a na základe dohovoru s Vami riešiť prípadný postup :-). Prajem úspešnú liečbu a ďakujem za dôveru.

Dobrý deň, chcem sa opýtať: svrbí ma prirodzenie, skôr okolo klitorisu, mám v okolí klitorisu biely fľak ako by vyblednutú kožu, neviem, ako to popísať.

Dobrý deň, svrbivé ložiská so zmenou zafarbenia kože je potrebné vždy vyšetriť pomocou kolposkopu (špeciálny gynekologický „ďalekohľad“), poprípade doplniť cytologickým či histologickým vyšetrením. Nemusí ísť o zápalové zmeny, ale aj o zmeny dysplastické (nie vždy toto slovo znamená bezprostredné ohrozenie zdravotného stavu, nezľaknite sa, prosím). Vyhľadajte, prosím, svojho gynekológa, ktorý sa s Vami tomuto problému bude venovať. Ide o problémy, ktoré určite nie je možné riešiť iba korešpondenčnou konzultáciou. Ďakujem za dôveru a prajem rýchle vyriešenie problémov.