Výplachy áno alebo nie?

Výplachy áno alebo nie?

Výplachy pošvy ženy používali a používajú na rôzne účely, racionálne či iracionálne. Napr. používanie výplachov po pohlavnom styku ako antikoncepcia na prevenciu otehotnenia má prakticky nulový efekt. V prevencii zápalov pošvy alebo výtokov získali u nás v minulosti výplachy zlú povesť. Je skutočnosťou, že vyplachovať "čímkoľvek" má malý význam. Výplachy môžu zlikvidovať "správne" pošvové baktérie a tak znížiť vlastnú obranyschopnosť pošvy. Okrem toho ženy niekedy siahali po koncentrovaných roztokoch, výsledkom však potom bolo poškodenie sliznice a "chemický" zápal.

Aby využitie výplachov pošvy na liečbu alebo prevenciu zápalov pošvy a výtokov malo zmysel, musí byť k dispozícii roztok látky, ktorá má preukázaný antimikrobiálny účinok a súčasne zachováva normálnu pošvovú flóru. Takýto prípravok je teraz na trhu k dispozícii, je to benzydamín hydrochlorid, v lekárňach je v predaji pod názvom Rosalgin alebo Rosalgin Easy. Výplachy Rosalginom a Rosalginom Easy možno s úspechom použiť ako liečbu zápalov pošvy bez rozdielu etiológie (nezáleží na pôvodcovi , či sú to kvasinky alebo baktérie) a prevenciu napríklad bazénoch, po menštruácii, po pohlavnom styku alebo v rámci každodennej hygieny. Výplachy sa vykonávajú špeciálnym aplikátorom, ktorý je tiež možné zakúpiť v lekárni. Výplach Rosalginom je moderné a účinné riešenie ženských problémov. Oproti čípkom a krémom má vaginálny výplach tú výhodu, že odstráni mechanické nečistoty a žena má okamžitý pocit čistoty. Nie sú potrebné následné hygienické opatrenia – napr. slipová vložka na noc alebo ranná sprcha ako v prípade vaginálnych čapíkov.

Intímne partie sú vďaka bohatým nervovým zakončeniam veľmi citlivé na akékoľvek podráždenie.V prípade rozvoja gynekologického zápalu (mykóza, bakteriálny zápal) sa väčšinou ako jeden z prvých príznakov objaví pálenie alebo svrbenie v oblasti intímnych partií. Jediný spôsob, ako dosiahnuť rýchlu úľavu, je prevedenie vaginálneho výplachu roztokom Rosalginu, ktorý má znecitlivujúci účinok a nepríjemné pocity ako je pálenie alebo svrbenie odstráni už do 20 minút.

Ostatné prípravky (krémy, čapíky) tento znecitlivujúci účinok nemajú a subjektívne ťažkosti odstránia až za niekoľko dní, potom čo dôjde k úprave pošvovej mikroflóry.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.