Prevencia zápalov pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva

Prevencia zápalov pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva

Všeobecne prevencia spočíva v opatrnosti pri výbere sexuálnych partnerov. Niektoré zápaly (herpes, trichomoniáza) sa prenášajú takmer výlučne pohlavným stykom. Inokedy nejde o pohlavne prenosnú infekciu vo vlastnom zmysle slova, ale nový partner vnáša do pošvy vždy nové baktérie a tie môžu narušiť rovnováhu v pošvovom mikrobiálnom systéme a niektorá skupina mikroorganizmov sa následne môže premnožiť a spôsobiť ťažkosti.

Ochranu (pozor, iba čiastočnú, najviac 90%) pred pohlavne prenosnými infekciami prináša kondóm a v menšej miere vaginálne chemické antikoncepčné prostriedky. Pri používaní kondómu je treba dbať na dostatočnú klzkosť pošvy. Ak je prirodzené zvlhčenie nedostatočné, je nutné použiť buď lubrikačný gél alebo (lepšie) antikoncepčný vaginálny krém. Pri nedostatočnom zvlhčení dochádza ku vzniku mikroskopických poranení kože a sliznice, ktoré vytvárajú vynikajúce prostredie predovšetkým pre kvasinky.

Čo sa hygieny týka, tak ženské pohlavné ústrojenstvo má veľmi dobrú samočistiacu schopnosť a hygienu nie je nutné preháňať, dokonca skôr naopak (nadmerná hygiena ženského pohlavného ústrojenstva hubí prirodzené baktérie a otvára tak cestu baktériám z vonkajšieho prostredia, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti, mnohé prípravky na intímnu hygienu navyše môžu spôsobiť alergický zápal, ktorý sa veľmi zle rozpoznáva). "Nadmerná hygiena pohlavného ústrojenstva je horšia ako vôbec žiadna."

Najlepšie je umývať sa len vodou. Komu to nestačí, môže pripojiť výplachy (Rosalgin, Rosalgin Easy), ktoré sú účinnou prevenciou niektorých príčin vulvovaginitíd a sú voľnopredajné.

Pri striedaní pohlavného styku do konečníka a do pošvy je nutné dodržať správne poradie (najprv do pošvy). Stále sa ešte niekedy stretávame so zlou hygienou po stolici (tzv. "obrátená" hygiena), správne je otieranie konečníka spredu dozadu, nie naopak.

Riskantné je požičiavanie si hubiek na umývanie alebo plaviek od kamarátok v sprche - je to jeden z mála spôsobov, ako sa môžu získať aj mikroorganizmy, ktoré sa inak prenášajú výlučne pohlavným stykom.

Nie je vhodné nepriedušné spodné prádlo a nepriedušné oblečenie (džínsy). Jednak tým, že sťažuje odparovanie, zvyšuje vlhkosť a tým aj pocit výtoku, jednak vlhké prostredie veľmi prospieva nežiadúcim mikroorganizmom (kvasinkám, ale nielen im).

Ak sa objavia ťažkosti, je potrebné vyšetrenie a riadna liečba. Pokusy o samoliečbu rôznymi voľne dostupnými prostriedkami sú často neúspešné. Ak do ordinácie prichádza žena s ťažkosťami, ktorá sama už vyskúšala kadečo, je lekár v ťažkej situácii, pretože všetky použité prípravky zmenili obraz ochorenia a zloženia pošvovej mikrobiálnej flóry. Opakovaná neúspešná samoliečba je dobrou cestou k tomu, aby sa problémy stali chronickými.

Ak lekár odporučí liečbu, je nutné ju využívať. Mnoho žien, potom čo akútne ťažkosti zmizli, si časť liekov ponechá na "nabudúce". Tým zápal nedoliečili, recidíva je častá, a opäť bude liečená nedostatočne (totiž tým zvyškom od minule). Aj tento postup je dobrá cesta k chronickým problémom. To platí v prvom rade pre kvasinkové zápaly - dobu liečby odporúčanú výrobcom je nutné dodržať, inak sú recidívy takmer pravidlom.

Ak má žena opakovane problémy, ktoré majú rovnakú príčinu, možno odporučiť cielenú "medicínsky asistovanú" prevenciu, t.j.dlhodobé užívanie konkrétneho prípravku, vybraného podľa príčiny ťažkostí.


Rosalgin - granulát na prípravu vaginálneho roztoku a Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok sú voľnopredajné lieky určené na oplachy alebo výplachy ženského pohlavného ústrojenstva. Účinnou látkou je benzydamín hydrochlorid. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov alebo sa poraďte s lekárom či lekárnikom.